Wiem że mamy zimę i najważniejszy czas na prezentację iglaków i roślin zimozielonych ale warto też teraz zastanowić się nad nowościami liściastymi do ogrodu. Takim genialnym przykładem może być Kasztanowiec Laciniata którego można po polsku nazwać powcinanym a przynajmniej z taką nazwą już się spotkałem. Jest to bardzo oryginalna odmiana o mocno ograniczonej blaszce liściowej właściwie skupiającej się głównie w okolicach głównych nerwów ale to w dużej mierze zależy od liścia. Każdy jest praktycznie unikatowy i niezwykle interesujący. Drzewko to ma bardzo luźną koronę i dorasta do około 7 metrów wysokości ale znane są przypadki drzew znacznie przekraczających ta wysokość. Korona ma charakter raczej stożkowy bądź wąsko stożkowy a starsze gałązki lubią się przewieszać ku ziemi. Odmiana ta ma dość mizerne kwiatostany i nie wytwarza owoców co jest dużym plusem jeżeli sadzimy ją w miejscach gdzie przebywa wiele osób bądź samochody. Warto ją sadzić w miejscach widocznych i eksponowanych blisko chodników aby każdy mógł w swobodny sposób dostrzec i podziwiać te ciekawe listki. Jest odporna na mrozy i może być sadzona w całym kraju ale najładniej prezentują się młode drzewka. Polecana szczególnie kolekcjonerom i miłośnikom osobliwych roślin!
↧
Kasztanowiec - Aesculus 'Laciniata'!
↧
Sosna gęstokwiatowa Pendula!
Ostatnia Sosną jaką opisywałem była Limba więc nadszedł czas na coś bardziej egzotycznego a mianowicie Sosnę gęstokwiatową ( Pinus densiflora ) w odmianie Pendula. Jak sama nazwa wskazuję jest to odmiana która charakteryzuje się pięknym płaczącym pokrojem. Nie osiąga dużej wysokości a właściwie ona zależy od tego jak wysoko wyprowadzimy pęd główny i tutaj uwaga podwiązujemy młodsze pędy ponieważ te starsze już zdrewniałe mają tendencję do łamania. Generalnie jest niskim gęstym krzewem o gałązkach bardzo często rosnących do samej ziemi i idealnie nadaje się do uprawy na skalniakach i wrzosowiskach. Warto zaznaczyć że nie nadaje się raczej do uprawy w parkach a tylko do przydomowych ogrodów ponieważ jest dość delikatna i bardzo szybko może dojść do jej uszkodzenia. Uwaga śnieg a właściwie jego nadmiar może powodować wyłamywanie gałązek a jej cechą jest bardzo często zrzucanie dużej ilości igieł wiosną. Mimo to jest wciąż malowniczym drzewkiem które bez wątpienia urozmaici naszą działkę. Polecam tym bardziej że jest dość dobrze odporna na mrozy :-)
↧
↧
Kwaśnodrzew amerykański / konwaliowy!
A dzisiaj prawdziwy unikat jakim jest Oxydendrum arboreum czyli Kwaśnodrzew amerykański bardzo często nazywany też Kwaśnodrzewem konwaliowym ze względu na kształt oraz zapach przypominający kwiaty Konwalii majowej. Co ciekawe wciąż jest rośliną kolekcjonerską która dopiero od jakiegoś czasu zaczyna pojawiać się w ofercie szkółek ale oczywiście nie wszystkich. Jest gatunkiem pochodzenia Amerykańskiego który osiąga średnie rozmiary jak na drzewo bowiem w granicach 10-15 metrów. Bardzo lubi stanowisko kwaśne więc towarzystwo Różanecznika, Pierisa czy Wrzosów będzie dla niego wprost idealne. Liście ma lekko ząbkowane i eliptyczne i co ważne jesienią bardzo ładnie zmieniają barwę na jaskrawo czerwoną i utrzymują się na gałązkach niemal do pierwszych silnych przymrozków. Kwiaty ma zebrane w duże grona często przekraczające 20 cm i ciekawe żółte owoce które utrzymują się długo na gałązkach. Lubi stanowisko osłonięte od wiatru oraz słoneczne i co ważne dobrze znosi uprawę w Polsce. Bez wątpienia jest gatunkiem wymagającym szerszego zastosowania.
↧
Mahonia bealei!
Dzisiaj pora na kolejne zimozielone cacko należące do bardzo ciekawej chińskie dendroflory. Jest to --gatunek w naturze osiągający wysokość blisko metrów natomiast w Polsce będzie ona znacznie niższa za sprawą warunków które nie koniecznie są odpowiednie. Tworzy ona wyprostowane pędy które bardzo rzadko się rozgałęziają przez co jej pokrój jest bardzo różny i jak chodzi o mnie nie należy do specjalnie urodziwych choć sam krzew jest szalenie interesujący. Ma ładne zimotrwałe sztywne listki bardzo duże bo osiągające ponad 30 cm długości z lekkim niebieskim nalotem. Jej kwiaty są duże i ukazują się wczesną wiosną i już teraz na krzewach można zauważyć że roślina będzie szykowała się do kwitnienia. Jej owoce są koloru niebieskiego i podobne są do owoców dobrze nam znanej Mahoni pospolitej. Krzewy te mają dość ubogi system korzeniowy który jest palowy przez co bardzo źle znoszą przesadzanie i nie wypuszczają odrostów korzeniowych. Nie są w pełni odporne na silne mrozy przez co ich uprawa skupiać się Polsce może jedynie w najcieplejszych regionach bądź na stanowiskach ciepłych o dobrym mikroklimacie. Nie straszne im zanieczyszczenie powietrza a przy tym lubią miejsca nawet bardzo cieniste. Polecam!
↧
Różowa śnieguliczka !
Dzisiaj podczas zimowego spaceru które zresztą bardzo lubię bo zwracam uwagę na drzewa i krzewy których w lecie z różnych powodów nie dostrzegam zauważyłem fantastyczny żywopłot z Śnieguliczki koralowej ( Symphoricarpos orbiculatus ). Prowadzony jest w formie naturalnej co oznacza że krzewy nie są przycinane a tylko rosną w swobodnym rzędzie. Ilość tych różowych owoców jest tak ogromna że nie sposób zauważyć tego koloru kiedy w tle mamy zimowe białe klimaty. Te krzewy wyjątkowo się ładnie prezentują dlatego też przedstawiam zimową sesję tej pięknej Śnieguliczki która na szczęście zyskuje na znaczeniu i chętniej jest sadzona. Miłego oglądania!
Fantastyczne jest to że te owoce na krzewie pozostaną aż do wiosny. Oczywiście ich wygląd z czasem będzie się pogarszał ale to i tak ciekawy akcent w tym szarym zimowym świecie!
Jako ciekawostkę dodam że ta Śnieguliczka ma też drugą mniej oficjalną nazwę a mianowicie Mąkolina!
Informację taką znalazłem w internecie i ciekaw jestem w jakim regionie Polski jest ona stosowana najczęściej i czy ma się dobrze czy powoli zanika :-) Do usłyszenia!
Fantastyczne jest to że te owoce na krzewie pozostaną aż do wiosny. Oczywiście ich wygląd z czasem będzie się pogarszał ale to i tak ciekawy akcent w tym szarym zimowym świecie!
Jako ciekawostkę dodam że ta Śnieguliczka ma też drugą mniej oficjalną nazwę a mianowicie Mąkolina!
Informację taką znalazłem w internecie i ciekaw jestem w jakim regionie Polski jest ona stosowana najczęściej i czy ma się dobrze czy powoli zanika :-) Do usłyszenia!
↧
↧
Kosodrzewina Winter Gold!
Pinus mugo Winter Gold to genialny przykład iglaka zmieniającego kolor igliwia w ciągu roku. Kosodrzewina ta bardzo ładnie prezentuje się szczególnie zimą podczas nie strasznych jej mrozów, ponieważ zmienia barwę na intensywnie żółtą. W ciągu lata jest natomiast ładnym przykładem soczysto zielonego niskiego krzewu. Bardzo wolno rośnie co w dużej mierze jest jej zaletą bowiem świetnie nadaję się na skalniaki czy na małe ogrody typu wrzosowisko. Po około 10 latach osiąga jakieś pół metra wysokości przy jednym metrze szerokości co w świecie drzew jest małym wyczynem ale jakże pasującym do nawet malutkich działek. Jej kolor też jest zaletą bowiem na małej przestrzeni również chcemy obserwować duże miany które nie koniecznie są zawsze widoczne w przypadku wielu innych gatunków i odmian. Idealna na stanowiska widne, słoneczne i nie bardzo wilgotne. Warto ją posadzić w zestawie z innymi niskimi iglakami o różnych odcieniach zieleni czy srebra. Podobną do niej jest też odmiana Ophir z tym że jej igły mają zimą odcień pomarańczowo żółty. Bardzo wartościowy krzew o którym na pewno będę jeszcze kiedyś wspominać!
Robiąc jej zdjęcia miałem szczęście bowiem słońce pięknie oświetlało krzew przez co nabrała właściwie złotego odcieniu. Na ostatnim zdjęciu krzew w cieniu.
↧
10 Najpiękniejszych Zimozielońców!
Dzisiaj foto przegląd 10 najpiękniejszych zimozielonych gatunków tych bardziej bądź mniej popularnych według mnie. Oczywiście taką listę było mi szalenie trudno stworzyć bo ogrom zimozielonych jest spory o czym można się przekonać na: http://zimozielonyogrod.blogspot.com/! Tam znajdziecie cały ogrom internetowej wiedzy i zdjęć gromadzony przez kolekcjonera i fascynata tej szerokiej dziedziny ogrodniczej Pana Andrzeja Zawadzkiego. Ja oczywiście staram się nie pozostawiać w tyle i też coś tam napiszę o zimozielonych choć wciąż jestem daleko w tyle. Ale dzisiaj mam foto przegląd fantastycznych gatunków które mają większe bądź też mniejsze szanse na jeszcze większe rozpowszechnienie w Naszym kraju. Część z nich to wciąż wrażliwe unikaty które spotkamy tylko w ogrodach kolekcjonerów i specjalistycznych placówkach dendrologicznych. A oto mój przegląd najpiękniejszych zimozielońców które robiły na mnie największe wrażenie w 2015 roku :-) Który rodzaj bądź gatunek najładniejszy!? Znacie wszystkie?!
Różaneczniki - Rhododendron:
Aukuba japońska - Aucuba japonica:
Laurowiśnie wschodnia - Prunus laurocerasus:
Magnolia wielkokwiatowa - Magnolia grandiflora:
Oliwnik kłujący - Elaeagnus pungens :
Dąb ostrolistny - Quercus ilex:
Kiścień wawrzynowy - Leucothoe fontanesiana:
Ostrokrzew kolczasty - Ilex aquifolium:
Skimia japońska - Skimmia japonica:
Mahonia bealei:
Różaneczniki - Rhododendron:
Aukuba japońska - Aucuba japonica:
Laurowiśnie wschodnia - Prunus laurocerasus:
Magnolia wielkokwiatowa - Magnolia grandiflora:
Oliwnik kłujący - Elaeagnus pungens :
Dąb ostrolistny - Quercus ilex:
Kiścień wawrzynowy - Leucothoe fontanesiana:
Ostrokrzew kolczasty - Ilex aquifolium:
Skimia japońska - Skimmia japonica:
Mahonia bealei:
↧
Oemleria cerasifor - Śliwokrzew amerykański!
A dzisiaj na blogu kilka słów o wspaniałym krzewie Oemlerii czyli Śliwokrzewie amerykańskim! Jest znany z bardzo urodziwych białych kwiatów które pojawiają się niezwykle szybko na gałązkach bo właściwie już od lutego aż do kwietnia oczywiście zależy to od ostrości zimy. Niestety kwiaty te lepiej obserwować z daleka bowiem wydzielają nieprzyjemny zapach podobny do moczu kota. Jej kolejną ozdobą są wspaniałe owoce które w Polsce obserwujemy już w czerwcu i mają różne kolory w zależności od stopnia dojrzewania. Te najciemniejsze są już tymi dojrzałymi a przynajmniej takie mam wrażenie z obserwacji. Liście się niczym szczególnym nie wyróżniają jedynie po przełamaniu pachną zielonym ogórkiem albo czymś w tym stylu. Preferuje stanowisko raczej o rozproszonym promieniowaniu słonecznym gdzieś pod koroną drzew szczególnie iglastych. Nie ma specjalnych wymagań glebowych ale w okresie suszy warto ją dodatkowo podlać. Co do mrozów radzi sobie z nimi dość dobrze i w większości przypadków kompletnie nie wymaga okrycia. Polecana do założeń krajobrazowych do większych parków i ogrodów. Nie nadaje się jako soliter bo po za tym że ma wczesne kwiaty i ciekawe owoce to swoim dzikim pokrojem niczym się nie wyróżnia i nie grzeszy nadmiarem urody. W ofercie szkółek praktycznie nie dostępna!
Aby doczekać się w swoim ogrodzie jej owoców należy pamiętać że trzeba posadzić osobnik żeński i męski w przeciwnym razie szansa na owocowanie jest minimalna! Podobna sytuacja jak u Ostrokrzewa czy Miłorzębów!
Aby doczekać się w swoim ogrodzie jej owoców należy pamiętać że trzeba posadzić osobnik żeński i męski w przeciwnym razie szansa na owocowanie jest minimalna! Podobna sytuacja jak u Ostrokrzewa czy Miłorzębów!
↧
Cornus kousa czyli Dereń kousa!
A dzisiaj mam foto przegląd jednego z najpiękniejszych Dereni jaki możemy spokojnie sadzić w Naszych terenach zieleni i ogrodach prywatnych. Dereń kousa za sprawą swoich kolorowych podsadek kształtem przypominających płatki kwiatowe wzbudza podziw i zachwyt niemal na całym świecie. Jest sadzony w miejscach wyeksponowanych i reprezentacyjnych gdzie w pełni się odwdzięcza prezentując swe walory ozdobne. Oczywiście największym dla niego zagrożeniem są silne mrozy i przymrozki ale w większości zakątków kraju możemy go swobodnie sadzić i pielęgnować. A teraz foto przegląd różnych odmian tego Derenie jakie miałem ogromną przyjemność podziwiać w tym roku w różnych zakątkach Polski i w Wiednia!
↧
↧
Ewodia koreańska - Tetradium daniellii
Dzisiaj wyjątkowo niedocenione drzewo jakim jest Ewodia koreańska bardzo często nazywana Ewodią Daniela. W Naszych ogrodach mimo dość wysokiej odporności szczególnie w starszym wieku gości niezwykle rzadko. Praktycznie jest unikatem, rośliną kolekcjonerską a wymagającą jedynie okrycia w pierwszych latach po posadzeniu. Na zachodzie nawet młode drzewa nie są okrywane i radzą sobie bardzo dobrze a w sytuacji zmarznięcia wymaga tylko przycięcia po którym szybko wraca do formy. Jest rośliną idealna dla pszczelarstwa bowiem kwiaty jej są wyjątkowo miododajne a przy tym wspaniale się prezentują na całym drzewem podobnie zresztą jak jej owoce. Jesienią zmienia kolor na soczysto żółty a nawet po ich opadnięciu wiele owoców wciąż pozostaje na gałązkach. Nie ma specjalnych wymagań glebowych właściwie to dobrze rośnie na glebie piaszczystej czy gliniasto piaszczystej ale przepuszczalnej. Miejsce najlepiej osłonięte od wiatru i koniecznie słoneczne wtedy prezentuje się wyjątkowo okazale. Idealna do parków i ogrodów przydomowych! A na zdjęciach drzewa z Katowic, Krakowa i Wrocławia!
↧
Calycanthus floridus czyli Kielichowiec wonny
Jako że przed nami następny sezon postanowiłem przypomnieć ten niezwykle urokliwy krzew który bez wątpienia podoba się większości ludzi. Kielichowiec wonny coraz chętniej jest sadzony na terenie niemal całego kraju i to nie tylko w kolekcjach botanicznych ale i w miejskich parkach i prywatnych ogrodach. Jeszcze jakiś czas temu był traktowany jak egzotyka a teraz nareszcie staje się dostrzeżony i o wiele częściej jest sadzony. W końcu ma nie tylko ładne listki ale i kwiaty o wspaniałym kształcie do tego intensywnie pachnące truskawkami. Osobiście muszę się przyznać że jestem uzależniony i za każdym razem jak widzę jego czerwone kwiecie to muszę je powąchać pewnie dlatego że uwielbiam truskawki :-) Jego wadą jest nie pełna odporność na silne spadki temperatur przez co zaleca się okrywanie szczególnie młodych egzemplarzy ale starsze są silne i dobrze je znoszą co roku prezentując kwiaty.Warto jest go posadzić w miejscu osłoniętym od silnych wiatrów ale i wyeksponowanym aby dobrze móc się przyjrzeć jego kwiatom. Serdecznie polecam :-)
↧
Wrzosiec krwisty!
No dzisiaj mam zdjęcia bardzo świeże bo zrobione dosłownie kilka godzin temu. Korzystając z okazji że za oknem panowała wspaniała jak na tą porę roku pogoda i nie chcą tracić słońca zabrałem aparat i wybrałem się na wiosenne łowy. Przyznam się szczerzę że nie liczyłem na zbyt wiele ale się myliłem kiedy zobaczyłem ładnie kwitnące Wrzośce ( Erica carnea ). Ich widok zawsze jest dla mnie kojący bo wiem że gdzieś tam za ,,horyzontem,, ukrywa się wiosna która tylko czeka aby rozpocząć pełną wegetację roślin. Zima i tak jest łaskawa ale ciągła szarówa, mgła czy deszcz ze śniegiem raczej nie napawają mnie optymizmem. Ale sadząc takie rośliny w ogrodzie jak Wrzośce mamy gwarantowany uśmiech na twarzy. Nie dość że zawsze to fajnie znowu zobaczyć kwiaty za oknem i to w styczniu to jeszcze jest co fotografować :-) O ile pamiętam to w zeszłym roku kwiaty miały troszkę później ale była to dosłownie różnica dwóch tygodni. Ale słońce w tym roku przygrzało, śnieg stopniał i utrzymywały się dodatnie temperatury co od razu wpłynęło na rozwój tych roślin. Swoją drogą ciekaw jestem jak zareagują na ewentualne spadki temperatur które w lutym są oczywiście wysoko prawdopodobne. Ale na ten moment zobaczcie te drobne ale jakże piękne różowe lampiony na gałązkach Wrzośca :-)
↧
Wawrzynek wilczełyko czyli Daphne mezereum
A dzisiaj kolejny zwiastun wiosny i nasz rodzimy akcent czyli Wawrzynek wilczełyko. Ostatnio pogoda była tak łaskawa że krzew ten w błyskawicznym tempie wypuścił swoje różowe kwiatki :-) Oczywiście pełnia kwitnienia przypada na luty marzec ale już teraz możemy cieszyć się takim drobnym ale jakże wyczekiwanym i kolorowymi wiosennymi akcentami . No po prostu sama radość. Sytuacja ta jest jak najbardziej normalna bo zdarzało się już że miał kwiatki nawet w grudniu. Informacje mam z różnych stron kraju z których wynika że kwiaty już się pojawiają nie tylko na Górnym Śląsku. Dlatego też zachęcam do spacerów do lasów czy parków gdzie są stanowiska tego wyjątkowego krzewu bo gwarantuję że po takim widoku uśmiech macie murowany od ucha do ucha :-) Udanych poszukiwań :-)
A dla osób które nie mają możliwości zobaczyć go na żywo mam oczywiście serię zdjęć :-) Przyznaje że nie są one super udane ale naprawię to w przyszłości :-) Do usłyszenia!
A dla osób które nie mają możliwości zobaczyć go na żywo mam oczywiście serię zdjęć :-) Przyznaje że nie są one super udane ale naprawię to w przyszłości :-) Do usłyszenia!
↧
↧
Magnolia lekarska odmiana dwuklapowa!
A dzisiaj bardzo atrakcyjne drzewo które ma wielkie szanse na to aby w Polsce zdobyć dużą popularność. Magnolia lekarska odm. dwuklapowa czyli Magnolia officinalis var biloba miałem dużą przyjemność spotkać w Warszawie ale wiem też o drzewach rosnących w innych częściach Polski. Jest to chińska egzotyczna dość odmiana o liściach ładnie wciętych na wierzchołku, spotykana wyłącznie w kolekcjach botanicznych jak i u ogrodów fascynatów drzew ozdobnych. Osiąga wysokość około 10 metrów przy czym dość szybko rośnie a jej kwiaty spotykane są już na osobnikach młodych nawet pięcioletnich. Kwitnie w czerwcu bardzo obficie w kolorze pięknej bieli przypominającej wedle wielu źródeł kolor kości słoniowej. Niestety jest bardzo wrażliwa na silne wiatry przez co koniecznością jest miejsce osłonięte a przy tym mocno naświetlone no i wilgotne ponieważ nie znosi przesuszenia. Ciekawostką jest fakt iż jej kora ma zastosowanie w medycynie Azjatyckiej skąd coraz częściej trafia również do Europejskich sklepów, drogerii i aptek. Polecam tym bardziej że nie powinna być kłopotliwa w większości zakątków kraju!
↧
Cedr ,,Pendula,,!
A dzisiaj prawdziwy rarytas prosto z Afrykańskich stron czyli Cedrus atlantica Glauca Pendula! Posiada fantastyczne igły w kolorze niebiesko szarym i może osiągać wysokość małego drzewka około 10 metrów choć nie zakładałbym takich rozmiarów na terytorium Naszego kraju. Najlepiej czuje się na stanowisku bardzo słonecznym a przy tym wilgotnym ale dobrze przepuszczalnym. Gleba powinna też być lekko kwaśna a samo miejsce sadzenia dobrze przemyślane i osłonięte przed wiatrem. Jak zapewniają szkółkarze jest ona całkiem odporna na mrozy ale ja nie jestem co do tego pewien i tak na prawdę polecam ją głównie na zachodnie krańce jak Wrocław czy okolice Szczecina. Idealna do ogrodów kolekcjonerów i na miejsca wyeksponowane choć z ryzykiem że może przemarznąć. Jak widać po zdjęciach ma ona fantastyczny pokrój który na pewno sprawi że sporo osób się na nią skusi! Pamiętajcie o okryciu zimowym Polecam!
↧
Nothofagus antarctica / Bukan chilijski
A dzisiaj na zakończenie dnia postanowiłem że przedstawię w krótkiej foto relacji Bukana jakiego udało mi się spotkać w tym roku w Polsce. Tak jest to prawdziwa rzadkość i ciekawostka świata dendrologii o której kilka miesięcy temu wspominałem. Jest uważany za taki odpowiednik Naszego Buka z tym że rośnie ona na półkuli południowej naszego globu i gości w ogrodach nie często. Podobnież na Słowacji, Niemczech czy Czechach jest stosowany na żywopłoty ale tam docierają ciepłe wiatry które Nasz kraj omijają przez co gatunek ten jest bardzo narażony na zmarznięcie! Praktycznie jego uprawa jest ograniczona tylko do zachodnich krańców gdzie zima nie jest aż tak ostra i nie występują tak silne przymrozki. I tak też w okolicach Kołobrzega spotkałem całkiem pokaźne już drzewo które powala swoją urodą. Ma wspaniałe drobne listki a do tego świetnie prezentuje się jego piękna kora która wygląda jak malowana ale tylko w młodości bowiem z wiekiem zaczyna tracić urok choć niektórym i tak się podoba. Jest to drzewo które nie ma kompletnie zastosowania w terenach zielonych a jedynie spotykane jest w ogrodzie kolekcjonerskim. Polecam Wszystkim Zapaleńcom Świata drzew i krzewów :-)
↧
Brzoza inna niż wszystkie!
A dzisiaj mam na blogu Nasz krajowy gatunek a mianowicie Brzozę karłowatą ( Betula nana ) która pomalutku zaczyna wychodzić z cienia Brzóz o białej korze i pokazuję się w terenach zieleni i ogrodach coraz częściej. Jest to tak na prawdę roślina reliktowa na naszych ziemiach i prawnie chroniona na naturalnych stanowiskach. Idealna na skalniaki, niskie żywopłoty czy jako dodatek do kompozycji chociażby z bylinami. Rośnie bardzo wolno a przy tym rzadko przekracza metr wysokości i półtora metra średnicy. Tworzy bardzo gęsty i zwarty krzew. Ma śliczne niemal okrągłe listki lekko karbowane bądź ząbkowane. Wydaje się być szalenie delikatna ale żadna Polska zima nie jest dla niej straszna bowiem rośnie w całej północnej Europie aż po Syberię! Lubi stanowiska wilgotne tak jak zresztą większość Brzóz a przy tym miejsce wyjątkowo słoneczne. Zasługuję na szerokie zastosowanie! ;-)
↧
↧
Grujecznik ,,Rotfuchs,,!
A dzisiaj bardzo interesująca ale nie często spotykana odmiana Grujecznika japońskiego Rotfuchs - Cercidiphyllum japonicum Rotfuchs. Jak widać na poniższej fotografii to bardzo ładna raczej kolumnowa odmiana o pięknie przebarwiającym się listowiu na kolor czerwony. Oczywiście listki tej barwy są najbardziej intensywne w młodości bowiem z czasem zmieniają się raczej w zielono purpurowe. Listki te mają kształt bardziej sercowaty, są raczej skórzaste a przy tym jesienią pięknie przebarwiają się na wszelkie odcienie żółci oraz pomarańczy. Oczywiście po opadnięciu pięknie pachną co jest cechą charakterystyczną dla tego gatunku drzewa :-) Nie jest to odmiana o szczególnych wymaganiach aczkolwiek potrzebuje więcej słońca do lepszego wybarwienia! Idealna do nasadzeń parkowych czy do ogrodów w miejsca na uboczu bądź w takie gdzie w tle znajdą się inne gatunki o mniej intensywnej barwie dla ładnego kontrastu. Warto też ją posadzić wzdłuż ogrodzenia w takim sam sposób jak się sadzi obecnie Żywotniki czy Cyprysiki i stworzyć przy tym ładna pachnącą jesienią i oczywiście kolorową ścianę! Polecam
↧
Jak powinien wyglądać idealny ogród?
A dzisiaj kilka słów o tym jak zmieniały się nasze ogrody na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Kiedyś były to przede wszystkim działki których głównym celem było dostarczenie maksymalnie dużej ilości żywności szczególnie owoców z wiadomych względów. Świadczy o tym chociażby bardzo duża ilość starych drzew owocowych no i przywiązanie do nich szczególnie starszej grupy doświadczonych ogrodników. Mała szklarenka, warzywnik czy ziołowo poletko równie często gościło w ogrodzie i tylko nie liczne osoby decydowały się na uprawę roślin ozdobnych kończąc z reguły na kwiatach jednorocznych czy pojedynczych sztukach drzew ozdobnych. Dzisiaj widać zdecydowanie że ta tendencja zaczyna się zmieniać! Kiedyś w ogrodzie Naszych Gości miał zaskoczyć dorodny pomidor malinowy czy słodki agrest własnoręcznie wyhodowany a teraz kompozycja ogrodowa, egzotyczna roślina czy ciekawa dekoracja. Teraz w sklepach mamy praktycznie wszystko łatwo osiągalne to też uprawa warzyw czy owoców przestała być opłacalna choć i one znajdują ostatnio ponownie zastosowanie w nowoczesnych kompozycjach z roślinami ozdobnymi. Ilość gatunków dostępnych w sklepach z roku na rok rośnie co z jednej strony jest wspaniałe z z drugiej też przytłacza bo nie wiadomo co wybrać to też wiele osób decyduje się na minimalizm sadząc pojedyncze drzewa na rozległych trawnikach oczywiście szczelnie osłaniając się od oczu sąsiada szpalerem czy żywopłotem. Ale takie osłanianie się było już od lat widoczne i stosowane a wynika to pewnie z chęci posiadania skrawka prywatności na wolnej przestrzeni o czym niemal marzy duża grupa mieszkańców szybko żyjących i rozrastających się metropolii. Mieszkańcy mniejszych miast czy wsi raczej nie skupiają się na tym i nie widzą generalnie problemu z tego że oko sąsiada czasem zajrzy na ich posiadłość. Tak czy siak ogrody wciąż się zmieniają i każdy zaczyna się zastanawiać jak powinien taki wyglądać a moja rada jest jedna! Kierujcie się przede wszystkim sercem i własnym wyobrażeniem. O tym czy chcecie mieć sad, kawałek murku czy pergole zdecydujecie sami. Czy wielki trawnik czy wręcz przeciwnie ogromną rabatę to też głównie Wasza decyzja! Ilość roślin to też Wasza sprawa ale ważne jest jedno! Ogród musi się podobać Nam samym a nie sąsiadom, rodzicom czy znajomym bowiem to my w nim żyjemy i przebywamy na co dzień. Traktujcie go jak dom, pielęgnujcie a na pewno odwdzięczy się wspaniałymi chwilami spędzonymi na łonie natury. A po za tym patrząc z ekonomicznego punktu widzenia ładna działka to droga działka którą można sprzedać z zyskiem albo zachować ją dla siebie jako jeden z najcenniejszych skarbów! A jak Waszym zdaniem powinien wyglądać taki idealny ogród???
↧
10 Najładniej kwitnących drzew ozdobnych...!
Przed Nami najpiękniejsza pora roku jaką jest wiosna! Już właściwie Wszyscy ją czujemy w powietrzu bowiem pierwsze kwiaty już zdobią rabaty a i krzewy i drzewa zaczynają się budzić po zimowej przerwie. W tym roku ciepło przychodzi prędzej więc najwyższy czas przedstawić listę najładniej kwitnących drzew ozdobnych które w Naszym kraju nie są jeszcze docenione w pełni. Oczywiście ich uprawa w niektórych zakątkach może być nie do końca udana ale warto się zastanowić nad nowościami do ogrodów. Praktycznie Wszystkie z tej listy mogą z powodzeniem zostać posadzone na zachodnich krańcach a i na wschodzie wiele z nich ma duże szanse powodzenia uprawy! Proszę Państwa przed Wami moja lista pięknych drzew które zasługują na szersze rozpowszechnienie ze względu na kwiaty! Które najładniejsze Waszym zdaniem??
Judaszowiec południowy - Cercis siliquastrum
Dawidia chińska - Davidia involucrata
Paulownia puszysta - Paulownia tomentosa
Ewodia koreańska - Tetradium daniellii
Ośnieża drzewiasta - Halesia monticola
Kasztanowiec krwisty - Aesculus pavia
Strączyn żółty - Cladrastis kentukea
Mydleniec wiechowaty - Koelreuteria paniculata
Robinia różowa - Robinia pseudoacacia , Purple Robe"
Magnolia Siebolda - Magnolia sieboldii
Judaszowiec południowy - Cercis siliquastrum
Dawidia chińska - Davidia involucrata
Paulownia puszysta - Paulownia tomentosa
Ewodia koreańska - Tetradium daniellii
Ośnieża drzewiasta - Halesia monticola
Kasztanowiec krwisty - Aesculus pavia
Strączyn żółty - Cladrastis kentukea
Mydleniec wiechowaty - Koelreuteria paniculata
Robinia różowa - Robinia pseudoacacia , Purple Robe"
Magnolia Siebolda - Magnolia sieboldii
↧